Agencja Pracy Twórczej
„NoomeR"

Felietony LCM

Felietony autorstwa Marty Zdanowskiej publikowane w life-stylowym periodyku Lady's Club Magazyn.

 • LC55_MZ.jpg

  LC55 Ach, ta dzisiejsza młodzież

  „Wakacje, znów będą wakacje” – ta fraza z piosenki kabaretowej jest dla młodzieży tym, czym punkt podparcia dla Archimedesa. Pewnikiem pozwalającym przetrwać dziesięć szkolnych miesięcy w oczekiwaniu na labę i szalone zabawy. Również w czasie wakacji, częściej niż kiedykolwiek, malkontenci wszelkiej maści przywołują słowa Cycerona „O tempora, o mores”, wieszcząc upadek obyczajów i wzdychając dodatkowo: „Ach, ta dzisiejsza młodzież!”.

 • felieton_LC_2018_5_(56).png

  LC56 Jak pogodzić ogień z wodą

  Mówi się, że mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus, że to dwie odrębne cywilizacje. I nawet Bóg, który stworzył kobietę i mężczyznę na swój obraz i podobieństwo, „przeraził się” tym, jak bardzo różnią się od siebie i postanowił zachęcić ich do szukania porozumienia. Ten proces wciąż trwa. Nadal próbują.

 • felieton_LC_6_(57)_2018.png

  LC57 Hej Kolęda, Kolęda

  Boże Narodzenie to, moim zdaniem, najpiękniejsze, najbardziej czarowne święta w całym roku. Urzekają niezwykłą atmosferą. Wniknęły w naszą kulturę i stały się jej integralną częścią. Kojarzą się z wyciszeniem, ciepłem, szczęściem, serdecznością i bliskością rodziny. Magii ulegamy wszyscy. Te święta wyjątkowo wpływają na ludzi, czynią nas lepszymi i wprowadzają w stan błogiej hipnozy.

 • 07_felieton_marta01.png

  LC59 Bo to zła kobieta była

  Kobiety są wdzięcznymi obiektami literackimi. Od najdawniejszych czasów pojawiają się na kartach dzieł literackich, a ich wizerunki są tak różne, jak one same. I wydawać by się mogło, że napisano o nich wszystko. Jednak te kreacje zyskują wciąż nowe interpretacje, zwłaszcza w rozprawkach młodzieży szkolnej. Opisać kobietę, podać jej stały „wzór”, to jak liczyć gwiazdy na niebie – a to niemożliwe, wciąż pojawiają się nowe, migoczące, błyszczące, zwodzące wzrok.

 • Fel_stadion.png

  LC60 Choćby cały stadion gwizdał...

  (...) idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
  wśród odwróconych plecami i obalonych w proch (...)
  [ZBIGNIEW HERBERT]

  W życiu stajemy przed niełatwymi wyborami. Dokonując ich, szacujemy i oceniamy, co jest dla nas ważne, a co nie jest. Pewnie zdarza nam się rozważać, czy nie warto czegoś poświęcić albo od czegoś odstąpić – po to, aby być skutecznym, lubianym, fajnym. Albo po prostu mieć święty spokój.

 • LC62_MZ.png

  LC62 (Nie) Gap mi się w dekolt

  Jestem kobietą, a Ty jaką masz supermoc? Często przypominam sobie ten bon mot słysząc, że kobiety muszą walczyć o swoje prawa. Zastanawiam się wtedy o co chodzi? Czy w znanej nam rzeczywistości, w naszym kręgu kulturowym, ktoś kobietom czegoś zabrania? Zastanawiam się, czy ktoś mi czegoś zabrania?

 • LC63_MZ.jpg

  LC63 Aprajsing zbootowanego lapka

  Współpraca ze znakomitym lifestylowym magazynem (każda okazja dobra, aby przypomnieć o sobie Naczelnemu), to oczywisty powód do satysfakcji. Z drugiej strony jest to równie oczywisty wyzwalacz stresu i napięcia, bo regularnie, w terminie, należy przesłać do redakcji tekst. Nie byle jaki tekst, tylko TEKST!

 • LC64_MZ.jpg

  LC64 Gwiazdki

  Większość studniówkowych zabaw już za nami. Studniowe odliczanie ruszyło z kopyta jak francuska jazda pod Waterloo. Z perspektywy dzisiejszych maturzystów byłoby lepiej, gdyby ta szarża zakończyła się inaczej niż atak francuskich kirasjerów na flandryjskich wzgórzach, który skończył się koszmarną klęską Napoleona.

 • LC65_MZ.jpg

  LC65 Żółć

  W powieści Ziarno prawdy Zygmunta Miłoszewskiego żółć została zdefiniowana jako najbardziej polskie ze słów. Zbudowane wyłącznie z polskich znaków diakrytycznych, jak żadne inne opisuje drzemiące w nas, Polakach, pokłady gniewu, bezinteresownej zawiści i nie dającej się niczym usprawiedliwić złości.

 • LC66_MZ-2.jpg

  LC66 Morowe Panny Sierpniowe

  Od czego tu zacząć? Od sierpnia, który obdarza nas latem i ciepłem w takich ilościach, jakby chciał zrekompensować wcześniejsze perturbacje pogodowe? A może od słownika? – bo „morowe” to słówko rzadko używane i kojarzyć się może tak z hartem ducha, jak i z groźną zarazą? Mogę też zacząć od „panien”, które w tym tekście będą dla mnie kategorią zbiorczą, w której zmieszczą się i matki, i żony, i kochanki nawet. Zrobię tak: odrzucę wszelkie następstwa wynikające z użycia brzytwy Ockhama i zacznę od... Nie, nie od Bacha, od Schulza. Od Brunona Schulza

 • LC67_MZ.png

  LC67 Maska

  Francuski pisarz, filozof i teolog Jean Chevalier twierdził, że żyjemy w świecie symboli, a świat symboli żyje w nas. Przygotowując w 2019 cykl wideolekcji omawiających problematykę motywów literackich w różnych tekstach kultury, nie mogłam przypuszczać, że jeden z tych motywów zdominuje niemal cały następny rok, a powód, dla którego stał się tak wszechobecny, wywróci do góry nie tylko system nauczania, ale i całe nasze życie.