Agencja Pracy Twórczej
„NoomeR"

2021-03-25 Zapraszamy do Tanga

Tango. Tak jak latynoski taniec składa się z ośmiu kroków i trzech podstawowych sekwencji, tak dramat autorstwa Sławomira Mrożka składa się z gotowych cytatów i powtarzającej się sekwencji wydarzeń, dobrze znanej z dziejów ludzkości. Wywodzący się z Montevideo i Buenos Aires taniec był przez całe lata zakazany, ale obecnie stanowi część dziedzictwa kulturowego Argentyny. Utwór Mrożka może przebyć odwrotną drogę. Przesadzam? 

Oto kilka losowo dobranych cytatów: „Ten burdel, gdzie nic nie funkcjonuje, bo wszystko jest dozwolone”, „Moralny przymus do niemoralności”, „Brak norm stał się normą”, „Jesteście potwornie tolerancyjni” ..., ależ to aktualne, a utwór ma już prawie 60 lat! „Zdrada”, „chamstwo”, „totalitaryzm”, „bunt”, „władza” … Mrożek nazywa rzeczy po imieniu. „Bycie szczęśliwym, to prawo i obowiązek ludzi wyzwolonych” wykrzykuje z emfazą jedna z bohaterek. Wyzwolonych od czego? – od rozumu?

 

Zapraszamy do Tanga do tańca, do czytania i do zapoznania się z przeglądem motywów literackich w dramacie Mrożka na kanale APT Noomer na You Tube